Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  • Lajme Flash
Lajmet kryesore: Me 21 Dhjetor Kemi Diten Me Te Lumtur Ne Bote - Tuesday, 11 December 2012 18:53
Lajmet kryesore: Festimet për 100-vjetorin e pavarësisë së vendit - Friday, 23 November 2012 23:11
Lajmet kryesore: Njerëzit dynden për Skënderbeun - Friday, 23 November 2012 22:09
Lajmet kryesore: Kliko per te pare Google Kuq e Zi - Friday, 23 November 2012 21:17
Lajmet kryesore: Xhim Begeja me Ekipin e alpinisteve shqiptare ve flamurin ne Everest - Friday, 23 November 2012 20:06
Argetim: Më e mirë e ëma se e bija! - Thursday, 02 June 2011 14:17
Kulture: Bienalja, 5 shqiptarët sot në Venecia - Thursday, 02 June 2011 14:15
Kulture: Duff McKagan sukses në "Qemal Stafa" prezanton albumin - Thursday, 02 June 2011 14:13
Politika: ODIHR: Fletët gabim, vendos Kolegji - Thursday, 02 June 2011 14:09
Blue Grey Red

Shqiperi Bjellorusi 1-0

Një gol i Salihit i ka mjaftuar Shqipërisë që të sigurojë një fitore të vyer 1-0 kundër Bjellorusisë. Sulmuesi shkodran arriti të gjejë rrjetën në minutën e 62-të, pas disa rastesh të panumërta dhe gola të anuluar në minutën e 62-të, duke i dhuruar fitoren kuqezinjve në sfidën e luajtur në stadiumin “Qemal Stafa” të Tiranës, e vlefshme për eliminatoret e Euro 2012. Pas kësaj ndeshjeje Shqipëria ka 8 pikë, po aq sa Bjellorusia e vendit të dytë dhe 4 pikë larg Francës së vendit të parë. Teorikisht, Shqipëria është plotësisht në lojë për t’u kualifikuar, ndonëse ka edhe shumë ndeshje për të luajtur dhe përballë kemi kundërshtarë mjaft të fortë.

Kuqezinjtë kanë luajtur mjaft mirë, ndoshta ndeshjen më të mirë të këtyre eliminatoreve, duke pasur raste flagrante për gol, por fati nuk ka qenë në anën e tyre. Meritë për humbjen minimale të bjellorusëve ka edhe portieri Veremko, i cili ka shmangur të paktën tre gola të sigurt. Bjellorusët, ndoshta të eklipsuar edhe nga forma e mirë e kombëtare sonë, shfaqen larg pritshmërive dhe nuk rrezikojnë asnjë seriozisht portën e Ujkanit me përjashtim të dy rasteve në pjesën e dytë.

Kuqezinjtë e nisin menjëherë në sulm dhe arrijnë të gjejnë golin me Salihin, i cili sipas gjyqtarit e ka marrë topin me dorë.

Gjithsesi, pamjet televizive nuk konfirmojnë plotësisht vendimin e gjyqtarit suedez, që ndëshkon me karton të verdhë Salihin. Skela shfaqet në formë të mirë dhe furnizon me topa vazhdimisht sulmuesit. I afrohet golit shumë Bulku kur lëshon një predhë nga distanca e largët, me portierin që i mohon festën Shqipërisë. Më pas është Cana që provona nga distanca dhe topi përplaset në traversë. Rastin e fundit e ka Salihi, që nuk arrin të shënjestrojë kuadratin. Skuadrat shkojnë në dhomat e zhveshjeve me shifrat 0-0.

Në pjesën e dytë, është sërish Shqipëria që merr iniciativën dhe ka frena e lojës, ndërsa bjellorusët nuk arrijnë të reagojnë në asnjë moment siç duhet. Për t’u përmendur edhe fakti se Bjellorusia vinte në këtë sfidë me shumë mungesa. Pjesa e dytë është kryesisht një dialog i vazhdueshëm mes Salihit dhe portierit Veremko, që pret dy herë goditjet e sulmuesit në portë, ndërsa në një tjetër rast i vjen në ndihmë shtylla, që i mohon golin shkodranit. Në një tjetër moment portieri mik pret në mënyrë instiktive një gjuajtje të fuqishme të Agollit. Në minutën e 62-të vjen edhe goli vendimtare, me Salihin që përfiton nga një mosmarrëveshje mes mbrojtësve dhe portierit bjellorus dhe gjendet në vendin e duhur në momentin e duhur. Nuk mendohet dhe godet me të parën, duke e çuar topin në trekëndësh dhe tifozët në delir. Më pas shkodrani shënon edhe një tjetër gol, por zihet në pozicion jashtë loje. Bjellorusët nuk duken në asnjë çast në fushë, me përjashtim të dy momenteve të vështira, që zgjidhen për fatin e mirë pa pasoja për Shqipërinë. Ka vend për Bakaj e Duron, që zëvendësojnë Bogdanin dhe Skelën. Në fund, kuqezinjtë thjesht administrojnë lojën deri në vërshëllimin e trefishtë të gjyqtarit suedez. Kësisoj, Shqipëria merr një fitore të çmuar dhe hakmerret për atë humbje të hidhur 2-0 në Minsk në 12 tetorin e 2010-s.

Fonti: Sporti Shqiptar

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Banner

We Design

We Design Studio

One Logo Communicate...Thousands Of Ideas. Logo speaks Volumes. We Design

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Brand Identity

Brand Identity

Colors, shapes, reflect the history that your business want to tell. Let us do what we do best

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Search Engine

Search Engine

We optimize your Web site for better ranking in search engine results. Study on Keywords, tags, search...

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com