Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  • Lajme Flash
Lajmet kryesore: Me 21 Dhjetor Kemi Diten Me Te Lumtur Ne Bote - Tuesday, 11 December 2012 18:53
Lajmet kryesore: Festimet për 100-vjetorin e pavarësisë së vendit - Friday, 23 November 2012 23:11
Lajmet kryesore: Njerëzit dynden për Skënderbeun - Friday, 23 November 2012 22:09
Lajmet kryesore: Kliko per te pare Google Kuq e Zi - Friday, 23 November 2012 21:17
Lajmet kryesore: Xhim Begeja me Ekipin e alpinisteve shqiptare ve flamurin ne Everest - Friday, 23 November 2012 20:06
Argetim: Më e mirë e ëma se e bija! - Thursday, 02 June 2011 14:17
Kulture: Bienalja, 5 shqiptarët sot në Venecia - Thursday, 02 June 2011 14:15
Kulture: Duff McKagan sukses në "Qemal Stafa" prezanton albumin - Thursday, 02 June 2011 14:13
Politika: ODIHR: Fletët gabim, vendos Kolegji - Thursday, 02 June 2011 14:09
Blue Grey Red

BERZH: Ekonomia e Shqipërisë dhe rajonit e rrezikuar nga Greqia

Nëse kriza në Greqi nuk do të ishte në parametrat e dy viteve të fundit, vendet e Ballkanit duke përfshirë edhe Shqipërinë do të kishin një rritje më të shpejtë ekonomike. Ballkani mbetet në rrezik nga kriza e borxheve kombëtare e Greqisë, teksa rimëkëmbja e rajonit është më e dobët se, në vendet e tjera të Europës Lindore, pohoi presidenti i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), Thomas Mirow për agjencinë e lajmeve ndërkombëtare ekonomike “Bloomberg”. Greqia, e cila i kërkoi ndihmë Bashkimit Europian dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar vitin e kaluar, po vuan sërish nga një rritje e kostos së borxhit, si rrjedhojë e shqetësimeve të investitorëve se do të ketë nevojë të ristrukturojë borxhin. Këto shqetësime mund të ndikojnë bankat që veprojnë në Ballkan dhe BERZH, së bashku me FMN-në, që të punojnë për të parandaluar efektin ngjitës, tha Mirow. Për pjesën tjetër të Ballkanit, “mund të them se, ka një rrezik potencial dhe ai ka nevojë të zvogëlohet dhe të frenohet”, tha Mirow. “Ne kemi qenë aktiv, veçanërisht, por sa i përket sektorit financiar, teksa degët e bankave greke luajnë rol në të rëndësishëm këto vende”. BERZH, që u krijua pas rënies së komunizmit për të ndihmuar vendet e Europës Lindore dhe ish-Bashkimit Sovjetik në tranzicionin e tyre drejt një ekonomie tregu, parashikon që Ballkani do të rritet me 1.9%, gjysma e ritmit të pjesës së mbetur të Europës Qendrore dhe Lindore. Shqipëria dhe Maqedonia do të vuajnë më së shumti pasojat, për shkak se kanë edhe marrëdhëniet tregtare të larta më këtë vend. Ndërkohë që Shqipëria ka edhe një numër të mëdha të eigrantësh të punësuar në Greqi, që prej krizës atje po sjellin më pak të ardhura në familjet e tyre. Në rajon, Sllovenia, Rumania dhe Bullgaria janë tashmë anëtarë të BE-së, ndërsa Kroacia është pranë hyrjes në të. Të gjitha vendet e ish-Jugosllavisë duan që të bëhen anëtare të BE-së. “Për ta filluar me Rumaninë dhe Bullgarinë, ato janë shumë të ngadalta për t’iu rikthyer rritjes dhe kjo nënkupton se do të duhet më shumë se të tjerët për të marrë veten nga kriza”, tha Miroë. Bosnjë-Hercegovina, skena e luftimeve më të ashpra gjatë shpërbërjes së ish-Jugosllavisë në vitet 1990, po kalon situatën më të keqe, tha ai. Bosnja nuk ka ende një qeveri qendrore pas zgjedhjeve të përgjithshme të tetorit. Serbët, kroatët dhe myslimanët nuk kanë arritur në një konsensus, teksa secili komb kërkon një pozicion dominant. Në shtetin fqinj Serbi, më i populluari i ish-republikës jugosllave, qeveria proeuropiane e viteve të fundit ka ndihmuar në disa fusha, por megjithatë ka shumë rrugë për të bërë. “Serbia është një shtet që për disa vjet ka pasur një shumicë proeuropiane, por ndërkohë ka dhe shumë vështirësi”, tha ai. “Ballkani Perëndimor mbetet një zonë e vështirë dhe përfshirja në perspektivën europiane ka ende shumë çështje e probleme”. Kroacia, e cila përballet me zgjedhje nga fundi i vitit, synon të përfundojë bisedimet e hyrjes në fund të qershorit, teksa vendi i Adriatikut po përpiqet të rregullojë sistemin e tij gjyqësor dhe të nxisë rimëkëmbjen ekonomike.

http://www.mapo.al/

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Banner

We Design

We Design eshte e specializuar ne ndertimin e faqeve te internetit. Ne perdorim teknologjine me te perparuar duke qene gjithnje ne pararoje te zhvillimit. Faqet e ndertuara nga ne kane dizajn profesional. Duke kombinuar anen estetike me ate funksionale, ne arrijme te krijojme faqe qe jane dinamike, lehtesisht te perdorshme, dhe qe hapen mjaft shpejt.
Faqet e ndertuara nga ne ne shumicen e rasteve perdorin database per mbajtjen e informacionit, i cili rifreskohet nga vete klientet nepermjet nje faqeje administrimi te mbrojtur me fjalekalim.

We Design

Gallery

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
image
image
image
image

Me 21 Dhjetor Kemi Diten Me Te Lumtur Ne Bote

Me 21 Dhjetor kemi diten me te lumtur ne Bote ! – Kjo le te kuptoje se Asnjehere Skemi pas Ngrohje Globale, Anjehere Skemi pas Ftohje Globale, Asnjehere Skemi pas…

Lexo me shume

Festimet për 100-vjetorin e pavarësisë së vendit

Tirana është e veshur e gjitha kuq e zi, flamuj të shumtë, midis të cilëve edhe ai gjigand në qëndër të qytetit janë dëshmi e ditëve festive të 100 vjet…

Lexo me shume

Njerëzit dynden për Skënderbeun

Armët e Skënderbeut u ekspozuan dje për herë të parë në Muzeun Historik Kombëtar. Ndërsa në ambientet e brendshme zhvillohej ceremonia zyrtare, një gardh i gjatë njerëzish qëndronin jashtë muzeut.…

Lexo me shume

Kliko per te pare Google Kuq e Zi

Klikoni tek ky link per te plotesuar peticionin. Vetem 30 Sekonda: http://www.change.org/petitions/google-have-a-doodle-for-albania-s-100-year-anniversary-of-independence

Lexo me shume
img
img
img
img

We Design

We Design Studio

One Logo Communicate...Thousands Of Ideas. Logo speaks Volumes. We Design

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Brand Identity

Brand Identity

Colors, shapes, reflect the history that your business want to tell. Let us do what we do best

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Search Engine

Search Engine

We optimize your Web site for better ranking in search engine results. Study on Keywords, tags, search...

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com