Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  • Lajme Flash
Lajmet kryesore: Me 21 Dhjetor Kemi Diten Me Te Lumtur Ne Bote - Tuesday, 11 December 2012 18:53
Lajmet kryesore: Festimet për 100-vjetorin e pavarësisë së vendit - Friday, 23 November 2012 23:11
Lajmet kryesore: Njerëzit dynden për Skënderbeun - Friday, 23 November 2012 22:09
Lajmet kryesore: Kliko per te pare Google Kuq e Zi - Friday, 23 November 2012 21:17
Lajmet kryesore: Xhim Begeja me Ekipin e alpinisteve shqiptare ve flamurin ne Everest - Friday, 23 November 2012 20:06
Argetim: Më e mirë e ëma se e bija! - Thursday, 02 June 2011 14:17
Kulture: Bienalja, 5 shqiptarët sot në Venecia - Thursday, 02 June 2011 14:15
Kulture: Duff McKagan sukses në "Qemal Stafa" prezanton albumin - Thursday, 02 June 2011 14:13
Politika: ODIHR: Fletët gabim, vendos Kolegji - Thursday, 02 June 2011 14:09
Blue Grey Red

KESH, eksporti energjisë çon të ardhurat në 200 milionë euro

Për herë të parë në dy vitet e fundit Shqipëria ka rezultuar suficitare në bilancin tregtar të energjisë me jashtë. Të ardhurat e KESH-it gjatë vitit 2010 shënuan 200 milionë euro, vlera më e lartë historike e njohur nga kompania që nga krijimi i saj. Shifrat në lidhje me bilancin e kompanisë i kanë dhënë burimet zyrtare të KESH-it. Të njëjtin rezultat pozitiv kompania ka shfaqur edhe gjatë vitit 2011. KESH ka pasur gjatë vitit 2010 një prodhim shumë të lartë të energjisë. Prodhimi total i vendit kap shifrën 7 miliardë e 694 milionë kilovat orë, prodhim i paarritur asnjëherë në vitet e kaluara, që kur është ndërtuar kaskada. Ky prodhim është i ndarë: 7 miliardë e 17 milionë kilovat orë i takojnë vetëm kaskadës së Drinit, 497 milionë kilovat orë i takojnë kaskadës së Matit, Bistricës dhe Lanabregasit dhe vetëm 154 milionë kilovat orë është prodhimi nga hidrocentralet private apo të dhënë me koncesion. Ndërsa nga të ardhurat, 200 milionë euro fitimi ka rezultuar 120 milionë euro. KESH ka arritur të mbyllë rreth 15 miliardë lekë, ose rreth 110 milionë euro kredi dhe overdrafte të marra gjatë vitit 2007-2008 për të blerë energji. Janë paguar rreth 5 miliardë lekë kredi afatgjata, që ka marrë KESH në vite për investime. Rreth 2.8 miliardë lekë kanë shkuar për mbylljen e tatimeve dhe TVSH. Pra, në total, rreth 23.9 miliardë lekë janë shpenzuar për mbylljen e këtyre detyrimeve dhe tatimeve e TVSH-së, nga 27 miliardë lekë që ishin të ardhurat vitin e kaluar, njoftojnë burimet zyrtare në KESH. Me këtë prodhim rekord në vite ka ndihmuar performancën pozitive dhe mbylljen e detyrimeve. Viti i kaluar kishte reshje të shumta hidrike, janë derdhur nga portat pa u përpunuar një sasi uji. Por nëse do të kishte mundësi rezervimi, do të ishte prodhuar energji në vlerën 2.3 miliardë lekë, në rast se kjo sasi uji do të kthehej në energji dhe prodhimi në total i vendit do të kapte 10 miliardë kilovat orë. Pra, ka qenë vërtet një vit i jashtëzakonshëm për prurjet, reshjet dhe performancën shumë të mirë ekonomike të KESH-it. Ndërsa prodhimi mesatar i këtyre ditëve është 27 milionë kilovat orë, me përjashtim të ditëve të para të janarit ku, për shkak se industria ka qenë pushim, ka pasur prodhim të ulët. Vijon eksporti i energjisë dhe eksportohen 7.4 milionë kilovat orë energji në ditë. Ndërkohë janë mbyllur kontratat për këtë muaj. Por ajo që është e rëndësishme është se KESH ka bërë planifikimet e veta për vitin 2011. E para është furnizimi me energji i qytetarëve me 4.3 miliardë kilovat orë, nëpërmjet CEZ Shpërndarje, vlerë e kërkuar prej tyre dhe korporata ka marrë masat për ta siguruar atë. Ndërsa kanë mbetur akoma rreth 65 milionë euro. Janë paguar gjatë vitit të kaluar 110 milionë euro, detyrim i marrë në vitet 2007-2008 për import energjie për të siguruar furnizim pa ndërprerje me energji.

mapo.al

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Banner

We Design

We Design eshte e specializuar ne ndertimin e faqeve te internetit. Ne perdorim teknologjine me te perparuar duke qene gjithnje ne pararoje te zhvillimit. Faqet e ndertuara nga ne kane dizajn profesional. Duke kombinuar anen estetike me ate funksionale, ne arrijme te krijojme faqe qe jane dinamike, lehtesisht te perdorshme, dhe qe hapen mjaft shpejt.
Faqet e ndertuara nga ne ne shumicen e rasteve perdorin database per mbajtjen e informacionit, i cili rifreskohet nga vete klientet nepermjet nje faqeje administrimi te mbrojtur me fjalekalim.

We Design

Gallery

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
image
image
image
image

Me 21 Dhjetor Kemi Diten Me Te Lumtur Ne Bote

Me 21 Dhjetor kemi diten me te lumtur ne Bote ! – Kjo le te kuptoje se Asnjehere Skemi pas Ngrohje Globale, Anjehere Skemi pas Ftohje Globale, Asnjehere Skemi pas…

Lexo me shume

Festimet për 100-vjetorin e pavarësisë së vendit

Tirana është e veshur e gjitha kuq e zi, flamuj të shumtë, midis të cilëve edhe ai gjigand në qëndër të qytetit janë dëshmi e ditëve festive të 100 vjet…

Lexo me shume

Njerëzit dynden për Skënderbeun

Armët e Skënderbeut u ekspozuan dje për herë të parë në Muzeun Historik Kombëtar. Ndërsa në ambientet e brendshme zhvillohej ceremonia zyrtare, një gardh i gjatë njerëzish qëndronin jashtë muzeut.…

Lexo me shume

Kliko per te pare Google Kuq e Zi

Klikoni tek ky link per te plotesuar peticionin. Vetem 30 Sekonda: http://www.change.org/petitions/google-have-a-doodle-for-albania-s-100-year-anniversary-of-independence

Lexo me shume
img
img
img
img

We Design

We Design Studio

One Logo Communicate...Thousands Of Ideas. Logo speaks Volumes. We Design

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Brand Identity

Brand Identity

Colors, shapes, reflect the history that your business want to tell. Let us do what we do best

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Search Engine

Search Engine

We optimize your Web site for better ranking in search engine results. Study on Keywords, tags, search...

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com