Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  • Lajme Flash
Lajmet kryesore: Me 21 Dhjetor Kemi Diten Me Te Lumtur Ne Bote - Tuesday, 11 December 2012 18:53
Lajmet kryesore: Festimet për 100-vjetorin e pavarësisë së vendit - Friday, 23 November 2012 23:11
Lajmet kryesore: Njerëzit dynden për Skënderbeun - Friday, 23 November 2012 22:09
Lajmet kryesore: Kliko per te pare Google Kuq e Zi - Friday, 23 November 2012 21:17
Lajmet kryesore: Xhim Begeja me Ekipin e alpinisteve shqiptare ve flamurin ne Everest - Friday, 23 November 2012 20:06
Argetim: Më e mirë e ëma se e bija! - Thursday, 02 June 2011 14:17
Kulture: Bienalja, 5 shqiptarët sot në Venecia - Thursday, 02 June 2011 14:15
Kulture: Duff McKagan sukses në "Qemal Stafa" prezanton albumin - Thursday, 02 June 2011 14:13
Politika: ODIHR: Fletët gabim, vendos Kolegji - Thursday, 02 June 2011 14:09
Blue Grey Red

‘Maya’ merr çmimin 'Swansea Bay', Vasi regjizori më i mirë

"Maya", filmi i parë artistik me metrazh të gjatë i regjisorit të njohur Pluton Vasi, mori çmimin “Festival Directors Choice” në edicionin e VI- të Festivali të Filmit 'Swansea Bay' që u zhvillua nga datat 5-15 maj në Uells në Britaninë e Madhe, një festival që organizohet me mbështetjen e aktores hollivudiane Catherine Zeta Jones dhe Michael Sheen OBE.

Me këtë film, Puton Vasi u nderua me trofeun e regjisorit më të mirë në Festivalin e Filmit Swansea Bay, një ndër festivalet më të njohur të kinematografisë botërore. Filmi i regjisorit Pluton Vasi u nominua si më i miri për kategorinë e filmave ndërkombëtar me metrazh të gjatë.
Në këtë eveniment “Maya” mori vlerësimin më të madh në dy kategori që përbëjnë çmimet më të mëdha të festivalit. Një nga këto dy çmime, “Festival Directors Choice” u mor nga Pluton Vasi. Karakteristikë e këtij festivali është se ndonëse çmimet i merr filmi, trofeu për vlerësmin regjisorial të filmit iu dha regjisori Pluton Vasi.

E veçanta e këtij festivali, ishte se në 18 çmime, katër çmime i morën filmat amerikanë, tetë çmime i morën prodhimet britanike, tre çmime i morën vendet e CommonWealth Kanadaja dhe Australia, dy çmime i morën bashkëprodhimet Britani-Austri dhe Britani-Brazil.
Vetëm “Maya” i regjisorit Vasi nga Shqiperia mori çmim, duke mos qënë prodhim amerikan, britanik apo bashkeprodhim, ndërkohë që në konkurrim të nominuar sipas kategorive për dy çmimet e medha ishin 90 filma nga e gjithë bota.
Çmimi iu dorëzua Pluton Vasit nga drejtuesit e Festivalit, si çmimi i tyre, nga Karen Struel-White dhe Binda Singh.
Kjo nuk është hera e parë që Vasi, i cilësuar në Shqipëri si një regjisor që ka sjellë një erë të re në filmin shqiptar, merr pjesë në evenimente botërore të filmit, ku shumë herë është nderuar edhe me çmime.

Dy vjet më parë, filmi i tij artistik me metrazh të shkurtër "Shqetësimet e një obezi" u prit suksesshëm dhe u nominua ndër më të mirët në disa festivale ndërkombëtare, mes të cilave dhe në Festivalin e filmit "Swansea Bay" në Uells në Britaninë e Madhe.
Konkurrentët në këtë festival janë jo vetëm regjisorë me emër, por dhe regjisorë të rinj dhe studentë, të cilët u prezantuan me gjini të ndryshme filmash si dokumentarë, horrorë, të animuar, video, etj.

"Swnsea Bay Film Festival" është një ndër festivalet më të njohur të kinematografisë botërore, që siç cilëson drejtori Michael Attardi, është më i mirë se ai i Kanës.
Festivali i kushtohet kryesisht filmit të pavarur dhe eksperimetal dhe qëllimi i tij është të promovojë talentet ndërkombëtare në fushen e aktrimit dhe të filmbërjes (regjisore, aktorë, skenaristë). Ky është një festival që premton të "respektojë zërin individual" dhe organizatorët presin edhe më shumë vizitorë se në edicionet e mëparshme.

balkanweb.com

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Banner

We Design

We Design eshte e specializuar ne ndertimin e faqeve te internetit. Ne perdorim teknologjine me te perparuar duke qene gjithnje ne pararoje te zhvillimit. Faqet e ndertuara nga ne kane dizajn profesional. Duke kombinuar anen estetike me ate funksionale, ne arrijme te krijojme faqe qe jane dinamike, lehtesisht te perdorshme, dhe qe hapen mjaft shpejt.
Faqet e ndertuara nga ne ne shumicen e rasteve perdorin database per mbajtjen e informacionit, i cili rifreskohet nga vete klientet nepermjet nje faqeje administrimi te mbrojtur me fjalekalim.

We Design

Gallery

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
image
image
image
image

Me 21 Dhjetor Kemi Diten Me Te Lumtur Ne Bote

Me 21 Dhjetor kemi diten me te lumtur ne Bote ! – Kjo le te kuptoje se Asnjehere Skemi pas Ngrohje Globale, Anjehere Skemi pas Ftohje Globale, Asnjehere Skemi pas…

Lexo me shume

Festimet për 100-vjetorin e pavarësisë së vendit

Tirana është e veshur e gjitha kuq e zi, flamuj të shumtë, midis të cilëve edhe ai gjigand në qëndër të qytetit janë dëshmi e ditëve festive të 100 vjet…

Lexo me shume

Njerëzit dynden për Skënderbeun

Armët e Skënderbeut u ekspozuan dje për herë të parë në Muzeun Historik Kombëtar. Ndërsa në ambientet e brendshme zhvillohej ceremonia zyrtare, një gardh i gjatë njerëzish qëndronin jashtë muzeut.…

Lexo me shume

Kliko per te pare Google Kuq e Zi

Klikoni tek ky link per te plotesuar peticionin. Vetem 30 Sekonda: http://www.change.org/petitions/google-have-a-doodle-for-albania-s-100-year-anniversary-of-independence

Lexo me shume
img
img
img
img

We Design

We Design Studio

One Logo Communicate...Thousands Of Ideas. Logo speaks Volumes. We Design

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Brand Identity

Brand Identity

Colors, shapes, reflect the history that your business want to tell. Let us do what we do best

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Search Engine

Search Engine

We optimize your Web site for better ranking in search engine results. Study on Keywords, tags, search...

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com