Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  • Lajme Flash
Lajmet kryesore: Me 21 Dhjetor Kemi Diten Me Te Lumtur Ne Bote - Tuesday, 11 December 2012 18:53
Lajmet kryesore: Festimet për 100-vjetorin e pavarësisë së vendit - Friday, 23 November 2012 23:11
Lajmet kryesore: Njerëzit dynden për Skënderbeun - Friday, 23 November 2012 22:09
Lajmet kryesore: Kliko per te pare Google Kuq e Zi - Friday, 23 November 2012 21:17
Lajmet kryesore: Xhim Begeja me Ekipin e alpinisteve shqiptare ve flamurin ne Everest - Friday, 23 November 2012 20:06
Argetim: Më e mirë e ëma se e bija! - Thursday, 02 June 2011 14:17
Kulture: Bienalja, 5 shqiptarët sot në Venecia - Thursday, 02 June 2011 14:15
Kulture: Duff McKagan sukses në "Qemal Stafa" prezanton albumin - Thursday, 02 June 2011 14:13
Politika: ODIHR: Fletët gabim, vendos Kolegji - Thursday, 02 June 2011 14:09
Blue Grey Red

Shqipëria në Festivalin Europian të Xhazit

Prej datës 24 deri në 29 maj po zhvillohet në Athinë edicioni i 11-të i Festivalit Europian të Xhazit. Një aktivitet i cili ndiqet nga rreth 20 mijë spektatorë. Për herë të parë në këtë festival merrte pjesë edhe Shqipëria, ndonëse mësojmë se pjesëmarrës të tij kanë qenë gjithnjë grupe që vinin nga vende të Bashkimit Europian. Shqipëria paraqitej në këtë festival me grupin “Fanfara e Tiranës”, i cili interpretoi në ditën e parë të festivalit. Sipas gazetares Bardha Mançe, drejtuese e programit të gjuhës shqipe në Radio Internacional të Athinës, e cila u bë edhe ndërmjetëse për pjesëmarrjen e vendit tonë në këtë festival, kjo pjesëmarrje është parë me shumë interes nga publiku dhe ka pasur një jehonë të gjerë mediatike. “Në të gjitha organet e shtypit i bëhet jehonë dhe përshkruhet pjesëmarrja e grupit “Fanfara e Tiranës” për herë të parë në këtë festival, si një ngjarje e rëndësishme për prezantimin e xhazit karakteristik ballkanik”, thotë Mançe, teksa shton se ky festival është një nga ngjarjet më të rëndësishme kulturore në Greqi. Në këtë edicion marrin pjesë grupet më të famshme muzikore nga Hungaria, Sllovakia, Portugalia, Danimarka, Spanja, Austria, Holanda, Greqia, Republika Çeke, Suedia, Luksemburgu dhe Belgjika.
“Komisioni pasi shqyrtoi materialin muzikor të “Fanfara e Tiranës”, me interpretues mjaft të talentuar dhe muzikë të një niveli shumë të lartë, të entuziazmuar vendosën pjesëmarrjen e tyre në Festivalin e 11-të Europian të Muzikës Xhaz”, vijon gazetarja. Mbrëmjen e 24 majit, grupi nga Shqipëria u bë përfaqësues i vetëm i xhazit ballkanik, duke përçuar në këtë tryezë europiane ritmet e një rajoni të tërë. Kjo pjesëmarrje tanimë ka hapur një derë në pjesëmarrjen e Shqipërisë në këto aktivitete edhe në edicionet e tij të mëtejshme. Sipas Mançes, kjo ka qenë një nga arsyet e këmbënguljes për t'u përfshirë në këtë ngjarje. Sipas saj, është shumë e rëndësishme që pritësve grekë t'u tregojmë edhe vlerat e pamohueshme edhe në fushën e muzikës.

http://www.panorama.com.al

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Banner

We Design

We Design eshte e specializuar ne ndertimin e faqeve te internetit. Ne perdorim teknologjine me te perparuar duke qene gjithnje ne pararoje te zhvillimit. Faqet e ndertuara nga ne kane dizajn profesional. Duke kombinuar anen estetike me ate funksionale, ne arrijme te krijojme faqe qe jane dinamike, lehtesisht te perdorshme, dhe qe hapen mjaft shpejt.
Faqet e ndertuara nga ne ne shumicen e rasteve perdorin database per mbajtjen e informacionit, i cili rifreskohet nga vete klientet nepermjet nje faqeje administrimi te mbrojtur me fjalekalim.

We Design

Gallery

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
image
image
image
image

Me 21 Dhjetor Kemi Diten Me Te Lumtur Ne Bote

Me 21 Dhjetor kemi diten me te lumtur ne Bote ! – Kjo le te kuptoje se Asnjehere Skemi pas Ngrohje Globale, Anjehere Skemi pas Ftohje Globale, Asnjehere Skemi pas…

Lexo me shume

Festimet për 100-vjetorin e pavarësisë së vendit

Tirana është e veshur e gjitha kuq e zi, flamuj të shumtë, midis të cilëve edhe ai gjigand në qëndër të qytetit janë dëshmi e ditëve festive të 100 vjet…

Lexo me shume

Njerëzit dynden për Skënderbeun

Armët e Skënderbeut u ekspozuan dje për herë të parë në Muzeun Historik Kombëtar. Ndërsa në ambientet e brendshme zhvillohej ceremonia zyrtare, një gardh i gjatë njerëzish qëndronin jashtë muzeut.…

Lexo me shume

Kliko per te pare Google Kuq e Zi

Klikoni tek ky link per te plotesuar peticionin. Vetem 30 Sekonda: http://www.change.org/petitions/google-have-a-doodle-for-albania-s-100-year-anniversary-of-independence

Lexo me shume
img
img
img
img

We Design

We Design Studio

One Logo Communicate...Thousands Of Ideas. Logo speaks Volumes. We Design

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Brand Identity

Brand Identity

Colors, shapes, reflect the history that your business want to tell. Let us do what we do best

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Search Engine

Search Engine

We optimize your Web site for better ranking in search engine results. Study on Keywords, tags, search...

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com