Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  • Lajme Flash
Lajmet kryesore: Me 21 Dhjetor Kemi Diten Me Te Lumtur Ne Bote - Tuesday, 11 December 2012 18:53
Lajmet kryesore: Festimet për 100-vjetorin e pavarësisë së vendit - Friday, 23 November 2012 23:11
Lajmet kryesore: Njerëzit dynden për Skënderbeun - Friday, 23 November 2012 22:09
Lajmet kryesore: Kliko per te pare Google Kuq e Zi - Friday, 23 November 2012 21:17
Lajmet kryesore: Xhim Begeja me Ekipin e alpinisteve shqiptare ve flamurin ne Everest - Friday, 23 November 2012 20:06
Argetim: Më e mirë e ëma se e bija! - Thursday, 02 June 2011 14:17
Kulture: Bienalja, 5 shqiptarët sot në Venecia - Thursday, 02 June 2011 14:15
Kulture: Duff McKagan sukses në "Qemal Stafa" prezanton albumin - Thursday, 02 June 2011 14:13
Politika: ODIHR: Fletët gabim, vendos Kolegji - Thursday, 02 June 2011 14:09
Blue Grey Red

Todi Llupi, humoristi në rolin më dramatik të jetës së tij

Todi Llupi është humorist me një profil të spikatur, por që në kujtesën e të gjithëve ai evidentohet me rolin e Malos te skeçi “Po martojmë Malon”. Ai ka një galeri të tërë rolesh. Aktualisht është një ndër aktorët më të spikatur të Estradës së Fierit dhe së fundmi është risjellë edhe në shesh xhirim nga regjisori Bujar Alimani. Në filmin “Amnistia” Todi Llupin do ta shihni në një profil krejt tjetër. Ai është vjehrri i sertë, ai është muzikant, ka pasionet e tij, por nga ana tjetër është ai pensionisti që në fund të muajit numëron paratë. Ai është dhe vrasësi që, teksa kryen krimin, largohet krejt i ftohtë nga vendi i krimit, hedh tutje çiften dhe duket sikur i dorëzohet totalisht fatit të tij. Kështu mbyllet filmi “Amnistia” i regjisori Bujar Alimani. Portreti i Todi Llupit si Remziu është një tjetër imazh ndryshe që sjell ky film. Aktori “i veshur” në sytë e publikut nga rrobat e humorit, këtu zhvishet dhe vjen para publikut me rolin më dramatik të jetës së tij.

Ky është roli juaj i parë dramatik në film?

Ky është roli më dramatik që kam luajtur dhe kur ma besoi Bujar Alimani e kam pyetur veten shumë herë.

Përse, nuk ishit i bindur për atë rol?

Duke qenë se unë vij nga Teatri i Estradës, dhe duke mbajtur parasysh një këshillë të një regjisori shqiptar të njohur në shkallë vendi, si Pëllumb Kulla, që thotë se: kur nuk je i bindur në një rol të mirë dhe kur ai nuk është në nivelin e atyre roleve të mira që ke bërë, më mirë mos e bëj. Më mirë të mbash ato role të mira që ke bërë e të mos biesh poshtë. Në fillim mendova se nuk është një rol për mua.

Po pse vendosët ta merrni këtë rol? Çfarë ju bëri të ndryshoni mendje?

Duke patur parasysh dhe këtë, jam menduar shumë për këtë rol. Duke lexuar skenarin, mendoja se nuk ishte për mua, por pastaj m'u mbush mendja dhe u bëra trim dhe e pranova. Ishte një sfidë për mua. Roli vërtet më pëlqeu kur u bëra njësh me të.

Si e shihni ju Remziun, rolin që sillni në këtë film?

Remziu nuk është vrasës, për mua. Remziu është si çdo qytetar tjetër, me hallet e tij, me brengat e tij. Remziu ka jetën e tij. Ai është muzikant, i bie gajdes, është gjahtar. Por të tëra këto në këtë periudhë tranzicioni ai i ka lënë mënjanë. Pasionet e tij kanë zënë pluhur, s'ka kohë më t'i bjerë gajdes e të dalë për gjah, sepse mendon për ato tri gojë që ka për t'i ushqyer me bukë.

Po marrëdhënien e tij me nusen e djalit? Ai e “mbulon” tradhtinë e saj disa herë, por pastaj merr vendimin të vrasë nusen dhe të dashurin e saj, që është dhe fundi i filmit?

Ai, krahas hallit që e ka zënë si baba, që i biri i ka rënë në burg, duhet që të përballojë edhe faktin se nusja e djalit ka lidhur një dashuri të re. Ai mundohet ta shmangë këtë. Mundohet t'i ndajë dy të dashuruarit, siç është momenti që ai përplaset në makinë, por nga ana tjetër edhe mundohet ta mbulojë tradhtinë e nuses kur i biri del nga burgu. Por i dashuri i saj me vrullin që ka marrë për ta gjetur nusen, duket sikur gati-gati do të ngjitet edhe lart në shtëpi ku është familja e tij, djali me nusen dhe dy djemtë. Në këtë situatë Remziu me mentalitetin që ka mendon: deri këtu, se më tej në shtëpi nuk mund të të pranoj. Dhe kështu merr çiften për t'i vrarë dhe i vret. Por, sipas meje, ai nuk është aspak vrasës, por rrethanat dhe kushtet në të cilat ai u ndodh e detyruan që të nxirrte çiften e pluhurosur dhe t'i vriste.

A shfaq një lloj krenarie Remziu përballë atyre dy kufomave që qëndrojnë të lyer në gjak në mes të rrugës?

Jo, nuk shfaq aspak krenari, përkundrazi ai ka dhimbje. Sepse ai nuk është vrasës, por duket sikur pyet përse erdhëm deri këtu? Edhe kur ikën dhe hedhë çiften, ai mbart dhimbjen për atë që ka bërë.

mapo.al

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Banner

We Design

We Design eshte e specializuar ne ndertimin e faqeve te internetit. Ne perdorim teknologjine me te perparuar duke qene gjithnje ne pararoje te zhvillimit. Faqet e ndertuara nga ne kane dizajn profesional. Duke kombinuar anen estetike me ate funksionale, ne arrijme te krijojme faqe qe jane dinamike, lehtesisht te perdorshme, dhe qe hapen mjaft shpejt.
Faqet e ndertuara nga ne ne shumicen e rasteve perdorin database per mbajtjen e informacionit, i cili rifreskohet nga vete klientet nepermjet nje faqeje administrimi te mbrojtur me fjalekalim.

We Design

Gallery

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
image
image
image
image

Me 21 Dhjetor Kemi Diten Me Te Lumtur Ne Bote

Me 21 Dhjetor kemi diten me te lumtur ne Bote ! – Kjo le te kuptoje se Asnjehere Skemi pas Ngrohje Globale, Anjehere Skemi pas Ftohje Globale, Asnjehere Skemi pas…

Lexo me shume

Festimet për 100-vjetorin e pavarësisë së vendit

Tirana është e veshur e gjitha kuq e zi, flamuj të shumtë, midis të cilëve edhe ai gjigand në qëndër të qytetit janë dëshmi e ditëve festive të 100 vjet…

Lexo me shume

Njerëzit dynden për Skënderbeun

Armët e Skënderbeut u ekspozuan dje për herë të parë në Muzeun Historik Kombëtar. Ndërsa në ambientet e brendshme zhvillohej ceremonia zyrtare, një gardh i gjatë njerëzish qëndronin jashtë muzeut.…

Lexo me shume

Kliko per te pare Google Kuq e Zi

Klikoni tek ky link per te plotesuar peticionin. Vetem 30 Sekonda: http://www.change.org/petitions/google-have-a-doodle-for-albania-s-100-year-anniversary-of-independence

Lexo me shume
img
img
img
img

We Design

We Design Studio

One Logo Communicate...Thousands Of Ideas. Logo speaks Volumes. We Design

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Brand Identity

Brand Identity

Colors, shapes, reflect the history that your business want to tell. Let us do what we do best

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Search Engine

Search Engine

We optimize your Web site for better ranking in search engine results. Study on Keywords, tags, search...

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com