Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  • Lajme Flash
Lajmet kryesore: Me 21 Dhjetor Kemi Diten Me Te Lumtur Ne Bote - Tuesday, 11 December 2012 18:53
Lajmet kryesore: Festimet për 100-vjetorin e pavarësisë së vendit - Friday, 23 November 2012 23:11
Lajmet kryesore: Njerëzit dynden për Skënderbeun - Friday, 23 November 2012 22:09
Lajmet kryesore: Kliko per te pare Google Kuq e Zi - Friday, 23 November 2012 21:17
Lajmet kryesore: Xhim Begeja me Ekipin e alpinisteve shqiptare ve flamurin ne Everest - Friday, 23 November 2012 20:06
Argetim: Më e mirë e ëma se e bija! - Thursday, 02 June 2011 14:17
Kulture: Bienalja, 5 shqiptarët sot në Venecia - Thursday, 02 June 2011 14:15
Kulture: Duff McKagan sukses në "Qemal Stafa" prezanton albumin - Thursday, 02 June 2011 14:13
Politika: ODIHR: Fletët gabim, vendos Kolegji - Thursday, 02 June 2011 14:09
Blue Grey Red

Politika

Rezultati për Tiranën KQZ, sot rivlerësimi për 117 kutitë e tjera

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet të shqyrtojë sot kërkesën e PD-së për rishikimin e kutive të fletëve te votimit te kontestuara ne 117 qendra votimi.

Përfaqësuesit ligjor të PD kanë argumentuar se në atë moment KQZ nuk bëri rivlerësim por vetëm numërim të disa fletëve të panumëruara më parë. Ndërkaq gjatë ditës së djeshme ka përfunduar procesi i rivlerësimit të votave të kontestuara për 26 kuti.

Numërimi u kërkua nga Partia Demokratike. Fletët e kontestuara në këto 26 kuti kishin probleme të ndryshme, si për shembull zgjedhësit kishin votuar me shenja të tjera përvec shenjave kryq apo plus, ose flete e votimit ishin të shoqëruara bashkë me kondra fletët në kuti.

26 kutitë e numëruara dje në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve i përkasin 4 KZAZ-ve për Bashkinë e Tiranës, ku në total rezultuan 13 vota të vlefshme në favor të kandidatit të koalicionit "Aleanca për Qytetarin", Lulzim Basha, kundrejt 16 votave për kandidatin e koalicionit "Aleanca për të Ardhmen", Edi Rama.

Në mbledhjen e sotme KQZ pritet të diskutojë lidhur me vendimmarrjen për këto vota të kontestuara, që sipas Kodit Zgjedhor duhet të përfshihen në tabelën e rezultateve përmbledhëse për kryetarin e bashkisë Tiranë, por ndryshimet këtë here do të kërkojnë një vendimmarrje 5 me 2 në KQZ.

balkanweb.com

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

ODIHR: Fletët gabim, vendos Kolegji

Komisioni Amerikan i Helsinkit zhvilloi dje në selinë e Kongresit Amerikan një seancë informimi mbi zgjedhjet lokale dhe mungesën e stabilitetit politik në Shqipëri.
Kreu i Misionit të OSBE/ ODIHR-it në Shqipëri, Xhonatan Stonstrit, i pranishëm në këtë seancë, deklaroi se për votat e hedhura në kutitë e gabuara i takon vetëm Kolegjit Zgjedhor të japë një vendim. Ai tha se nuk mund të komentojë lidhur me këtë vendim, sepse ai do të shqyrtohet nga Kolegji Zgjedhor. Përsa i përket vendimit për numërimin e votave të hedhura në kutitë e gabuara, tha zoti Stonstrit, KQZ-ja ndërmori një veprim me implikime mjaft të gjera mbi një
bazë jokolegjiale dhe pa i shpjeguar këto veprime më parë. Gjithsesi, në fjalën e tij përpara shumë të ftuarve në këtë seancë për Shqipërinë në Kongresin Amerikan, ai tha se rezultati për Bashkinë e Tiranës ishte i ngushtë, çka do të  vendoste në vështirësi çdo administratë zgjedhore, edhe në vendet më të konsoliduara. “Rezultati tepër i ngushtë i zgjedhjeve do të vinte në provë çdo administratë zgjedhjesh, edhe ato më të fortat. Por, në Shqipëri, administrata
zgjedhore nuk është ndër më të fortat, prandaj dhe trysnia në këtë rast është akoma më e madhe”, tha shefi i Misionit ndërkombëtar të vëzhgimit në Shqipëri. Megjithëse zgjedhjet sollën disa dukuri pozitive, tha ai, dy partitë, Partia Demokratike dhe ajo Socialiste, nuk i kryen me përgjegjësi detyrat e tyre përsa u përket zgjedhjeve dhe kjo ndikoi negativisht në procesin e administrimit të zgjedhjeve, duke minuar besimin e publikut. Sipas raportimit të “Zërit të
Amerikës”, Stonstrit tha se kjo u pa në faktin që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u përdor si një fushë beteje politike mes partive në emërimin e vonuar të komisionerëve, si dhe në akuzat publike të papërgjegjshme që vunë në pikëpyetje integritetin e komisionerëve në të gjitha nivelet. Këtu, tha zoti Stonstrit, e kam fjalën për të dyja partitë, sepse kur u takova me to, secila prej tyre ishte e prirur të thoshte se këto vërejtje kishin të bënin vetëm me partinë kundërshtare.
Përsa i përket KQZ-së, vendimet për çështje të cilat kontestoheshin nga partitë politike, merreshin në linja politike dhe jo në mënyrë kolegjiale. Pra, kur mes dy partive politike kryesore nuk kishte mosmarrëveshje, KQZ-ja sillej si një organ
kolegjial, por sapo mes partive shfaqeshin pikëpamje të kundërta, këto pasqyroheshin brenda në KQZ. “Këto lloj  qëndrimesh partiake nuk ndihmuan për të rritur besimin te KQZ-ja. Megjithatë, ky polarizim i madh jo domosdo u shtri
edhe në komisionet zgjedhore të rangjeve më të ulëta” tha Stonstrit. Të ftuar për të dhënë mendimin e tyre ishin edhe
shumë personalitete të tjerë, si Robert Benxhamin, i Institutit Demokratik Kombëtar dhe Janush Bugajski, i Qendrës
për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

http://www.panorama.com.al

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
 

More Articles...

Page 1 of 3

Banner

We Design

We Design eshte e specializuar ne ndertimin e faqeve te internetit. Ne perdorim teknologjine me te perparuar duke qene gjithnje ne pararoje te zhvillimit. Faqet e ndertuara nga ne kane dizajn profesional. Duke kombinuar anen estetike me ate funksionale, ne arrijme te krijojme faqe qe jane dinamike, lehtesisht te perdorshme, dhe qe hapen mjaft shpejt.
Faqet e ndertuara nga ne ne shumicen e rasteve perdorin database per mbajtjen e informacionit, i cili rifreskohet nga vete klientet nepermjet nje faqeje administrimi te mbrojtur me fjalekalim.

We Design

Gallery

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
image
image
image
image

Me 21 Dhjetor Kemi Diten Me Te Lumtur Ne Bote

Me 21 Dhjetor kemi diten me te lumtur ne Bote ! – Kjo le te kuptoje se Asnjehere Skemi pas Ngrohje Globale, Anjehere Skemi pas Ftohje Globale, Asnjehere Skemi pas…

Lexo me shume

Festimet për 100-vjetorin e pavarësisë së vendit

Tirana është e veshur e gjitha kuq e zi, flamuj të shumtë, midis të cilëve edhe ai gjigand në qëndër të qytetit janë dëshmi e ditëve festive të 100 vjet…

Lexo me shume

Njerëzit dynden për Skënderbeun

Armët e Skënderbeut u ekspozuan dje për herë të parë në Muzeun Historik Kombëtar. Ndërsa në ambientet e brendshme zhvillohej ceremonia zyrtare, një gardh i gjatë njerëzish qëndronin jashtë muzeut.…

Lexo me shume

Kliko per te pare Google Kuq e Zi

Klikoni tek ky link per te plotesuar peticionin. Vetem 30 Sekonda: http://www.change.org/petitions/google-have-a-doodle-for-albania-s-100-year-anniversary-of-independence

Lexo me shume
img
img
img
img

We Design

We Design Studio

One Logo Communicate...Thousands Of Ideas. Logo speaks Volumes. We Design

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Brand Identity

Brand Identity

Colors, shapes, reflect the history that your business want to tell. Let us do what we do best

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Search Engine

Search Engine

We optimize your Web site for better ranking in search engine results. Study on Keywords, tags, search...

30 March 2011 Lexo me shume...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com